Příspěvek na bydlení

Je to oblíbená státní sociální dávka. Jsou vaše příjmy až tak nízké, že nejste schopni platit ani za bydlení? Čtěte proto dále, protože právě Vy, máte možnost zažádat si o příspěvek na bydlení. To je super, ne? V následující části článku si přečtěte, za jakých podmínek máte šanci získat příspěvek na bydlení.

Tuhle sociální dávku čerpá přes 200 tisíc lidí. Funguje to poměrně jednoduše. Pokud vaše výdaje za bydlení přesahují 30% příjmu rodiny či jednotlivce nebo jsou příjmy obou nižší než stanovené zákonem, doplatí jej za Vás stát. V Praze je to pak 35%. Na rozdíl u jiných příspěvků jsou zde posuzováni všichni členové s přihlášeným trvalým pobytem. Nesmíte zapomenou, že do příjmů se počítají podpora v nezaměstnanosti, dávky nemocenského pojištění, mateřská, důchody, rodičovský příspěvek a přídavky na dítě.


Příspěvek na bydlení můžete získat, pokud bydlíte:

- ve vlastním bytě

- v nájemním bytě nebo družstevním

- v bytě ve vlastnictví manžela či manželky, pokud již příspěvek neuplatňuje ona/on 

- Je potřeba být přihlášen v místě bydliště k trvalému pobytu. Pokud jde o rodinu musí mít zde přihlášený        trvalý pobyt všichni členové.


Na internetu naleznete mnoho kalkulaček pro výpočet příspěvku na bydlení, ty jsou pouze orientační. Pokud jste se rozhodli zažádat o příspěvek na bydlení obraťte se na příslušný Úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště. Tam vám dají všechny informace ohledně postupu při žádání.

Na co by, jste neměli zapomenout v případě žádosti: 

- žádost

- doklad o výši čtvrtletního příjmu

- nájemní smlouvu

- u dětí do 15 let doložit Rodný list

- u studentů Potvrzení o studiu

- případné potvrzení o důchodu plném i částečném

- případné potvrzení o evidenci na úřadu práce, jestliže jste zde právě veden

- písemný souhlas všech společně posuzovaných osob potřebný k ověření údajů uvedených v žádosti 

Vyrozumění dostanete do 30 dnů od podání vaší žádosti.