Jak se připravit na prohlídku domu?

Připravujete se na prodej domu nebo bytu? Podali jste si již inzerát k prodeji a každou chvíli čekáte, že Vám budou volat možní kupující?

Chcete vědět, jak se správně připravit na prohlídku a na vše okolo? V následujících řádcích se dozvíte jak na to.

1. Příprava nemovitosti

Před každým prodejem nemovitosti doporučujeme zákazníkům několik kroků, které 100% zvýší cenu nemovitosti:

- pokud jste již několik let nemovitost nevymalovali, měli by jste to udělat

- odstraňte veškeré zbytečnosti, tzv. lapače prachu. Nemovitost bude vzdušnější

- fotografie dělejte vždy na šířku. Před fotografováním vždy odstraňte osobní věci, hygienické prostředky, ručníky, utěrky. Doporučujeme koupit časopis o interiérovém designu a kouknout se, jak vypadají prezentované fotografie

- před fotografováním perfektně uklidit a vše hezky naaranžovat. První dojem v inzerci vždy naláká více potencionálních kupujících

- snažte se dělat fotografie za dobrého světla, exteriéry foťte vždy za slunného dne

2. Dojem

Klient, který k vám přijel, je váš potenciální kupec. Takže by z Vás měl mít dobrý dojem a zaslouží si Vaši patřičnou pozornost. Buďte příjemní a připraveni odpovědět na všechny otázky, které mohou padnout. Taktéž doporučujeme oznámit veškeré skryté  vady na nemovitosti. Tyto vady jsou vymahatelné i po převodu nemovitosti na nového majitele. Pokud se klientům nemovitost líbí, ve většině případů se dohodnete na opravě, případně menší korekci ceny.

3. Parkování

Pokud bydlíte v domě, měl by mít zájemce bezproblémový příjezd či parkování u domu. Vaše auto zaparkujte mimo parkovací plochy u domu. Pokud máte místo garáže sklad, doporučujeme vše uspořádat. Případně vše připravit tak, aby si zájemce mohl vyzkoušet, zda své auto vůbec do garáže zaparkuje.

4. Podklady

Nachystejte si všechny podklady k domu. Kupující si je může při prohlídce vyžádat, proto buďte připraveni!

Mělo by to být:

- výpis z katastru nemovitosti (aktuální)

- kopie listin, na jejichž základě jste dům v minulosti pořídili

- čestné prohlášení o čestnosti a pravosti údajů

- souhlas dalších vlastníků s prodejem

- výpis z obchodního rejstříku, pokud jste právnická osoba

- návrh rezervační a kupní smlouvy

- průkaz energetické náročnosti

- doklady o nákladech na provoz nemovitosti za poslední 3 roky

- revize elektrických, plynových zařízení a vedení, tlakové zkoušky vodovodního vedení

- snímek z katastrální mapy

- kolaudační rozhodnutí a příslušnou stavební dokumentaci (na stavebním úřadě)

5. Úklid

Určitě doporučuji nemovitost pořádně uklidit před prohlídkou. Potenciální zájemci by se měli ve Vaší nemovitosti cítit opravdu velmi dobře a pohodlně. Nedoporučuji nic péct ani smažit před prohlídkou, aby nebylo v domě či bytě nic nepříjemného cítit. Můžete zapálit vonnou svíčku s příjemnou ne však vlezlou vůní. Mějte při prohlídce rozsvíceno i zatopeno (v případě, že je zima).

6. Občerstvení

Mějte připravené pro zájemce nějaké občerstvení, kávu nebo čaj ať můžete u stolu probrat věci ohledně prodeje. Můžete jim říct něco o sobě (jak s prodejem spěcháte) a oni naopak zas něco vám.

7. Rozloučení

Prohlídku je dobré i správně zakončit. Zájemce by měl mít i po odchodu z Vás dobrý dojem. Klienta by jste měl vyprovodit a rozloučit se s ním. 

8. Právní služby

Nikdy nepoužívejte kupní a rezervační smlouvy volně ke stažení z internetu. Před samotným prodejem doporučujeme zajistit právní služby. V každém městě je právník, který Vám s tímto problémem rád pomůže. Ceny celého balíčku smluv společně s advokátní úschovou kupní ceny se pohybují v rozmezí 5-12.000 Kč. využitím právních služeb se vyvarujete jakýchkoliv problémů při převodu nemovitosti. ve většině případů se domluvíte s kupujícím na společném hrazení těchto služeb. Přece jen ušetříte minimálně 5 % z kupní ceny, kterou by musel zaplatit buď prodávající nebo kupující realitní kanceláři.


Dodržení těchto bodů sice zaručeně Vaši nemovitost neprodá, ale mělo by šance na prodej zvýšit. Doufáme, že jsme Vám tímto článkem nastínili, jak postupovat při prodeji.