Na co si dát pozor při koupi bytu

Nevíte, na co všechno si dát pozor při koupi bytu? Nevadí, my Vám poradíme! Na tohle všechno byste se měli makléře zeptat. Nezapomeňte, že tyhle otázky Vám můžou ušetřit deseti tisíce korun.

1. Technický stav nemovitosti- pokud je byt po rekonstrukci, zkontrolujeme, zda je nová elektřina opravdu v mědi, okna těsní a nezatéká přes ně. Klidně odkryjte koberec a podívejte se v jakém stavu je podlaha pod ním. Detailně zkontrolujte stav koupelny. U každé vany by mělo být možné dostat se k odpadu. Zkontrolujte, zda je v plastu a nezatéká. V každém bytě musí být přístup k tzv. stoupačkám. zkontrolujte v jakém jsou stavu, případně kdy se budou měnit. Umakartové jádro poznáte pouhým poklepáním na zeď. Původní majitelé občas ošidí rekonstrukci jádra a na původní umakart nalepí obklady.

2. Právní náležitosti- na stránkách katastrálního úřadu www.cuzk.cz se můžete bezplatně podívat na právní stav nemovitosti. Pokud by zde byla jakákoliv právní závadnost, doporučuji buď dálkovým přístupem, případně na Czechpointu vyžádat plnou verzi listu vlastnictví. Toto je již zpoplatněno.

Plomba je další věc, na kterou si dát pozor při koupi bytu. Plombu poznáte podle písmene V nebo Z na listu vlastnictví. Upozorňuje na to, že na katastrálním úřadě je vedeno řízení, které se týká dané nemovitosti. Doporučuji, proto zjistit o jaké řízení se jedná a podle toho činit další kroky.

3. Fond oprav-zeptejte se, zda-li nemá Společenství vlastníků jednotek (SVJ) úvěr, popřípadě v jaké výši. Případně je-li plánovaná rekonstrukce domu, jaká bude výše úvěru na rekonstrukci domu a jak se to promítne do výše fondu oprav. Zjistěte, jestli má SVJ našetřené peníze ve fondu oprav.

4. Bezdlužnost majitele -Nelze opomenout ani na potvrzení společenství vlastníků jednotek, že původní majitel má vše uhrazeno. Dluhy po prodeji automaticky přecházejí na nového majitele. Dále si vyžádejte předpis rozpisu služeb, a to aktuální včetně vyúčtování za poslední období.

Na závěr snad jen připomínku. Nákup nemovitosti je záležitost, kterou budete řešit ve většině případů jen jednou za život. Proto doporučuji využít služeb odborníků v oblasti práva, realit a technického stavu nemovitosti. Sice to stojí peníze navíc, ale po celém procesu nákupu si můžete být jisti, že nekupujete zajíce v pytli.