Jak vybrat realitní kancelář

Chystáte se prodat, pronajmout nebo koupit nemovitost a nechcete do toho jít na vlastní pěst? Nejjednodušším řešením je spolupráce s realitní kanceláří, jak ale nenaletět?

V České republice působí zhruba 3 000 realitních kanceláří. Vybrat tu správnou je mnohdy složité, protože jako laik nemusíte na první pohled poznat, jak dobré služby mu daná realitní kancelář nabízí. Výběr špatné realitní kanceláře vám může celý prodej nemovitosti zkomplikovat a připravit vám spoustu nemilých překvapení. Když vyberete správně, bude pro vás spolupráce přínosná. Na co se tedy zaměřit?

1. Velká realitní kancelář nebo místní?

Velký otazník většinou zůstává i nad tím, zda si vybrat velkou celorepublikovou kancelář nebo místní. Celorepubliková může být dobrou volbou, ale také můžete narazit. Velké realitní kanceláře ve většině případů fungují na principu franšízy. Každá pobočka kanceláře má pak svého majitele, který své aktivity zastřešuje pod známou obchodní značkou. Přestože v podmínkách zastoupení jsou většinou definované přesné nároky na udržení kvality, a hlavně dobrého jména, nemusí vždy platit, že se požadované standardy daří udržovat.

2. Zjistěte si hodnocení realitní kanceláře

Ušetřete si čas i případné zklamání a vyhledejte hodnocení kanceláře. Určitě se také zeptejte známých, jak byli spokojení s jejích službami. Špičkové kanceláře dbají na své dobré pověsti, důkladně prověřují své makléře a jejich reference. Pro své makléře tak zajišťují školení a stále zlepšují jejich vzdělání. Pokud zjistí, že makléř není schopný splňovat kvalitní kritéria, ukončí s ním spolupráci. Pokud na internetu načtete převážně špatná hodnocení na danou kancelář, vyhněte se jí.

3. Vyberte si realitního makléře, který vám sedne

Můžete si vybrat i tu nejlepší realitní kancelář na světě, ale pokud vás zastupuje špatný realitní makléř, spolupráce nebude přínosná. Pokud vám makléř není sympatický, domníváte se, že nemá až tak dobrou kvalifikaci nebo mu prostě jen nedůvěřujete, nespolupracujte s ním. Pokud vám makléř nesedne, není nic špatného na tom jít o dům dál. Nebojte se zeptat na jeho zkušenosti i jaké certifikace má.

4. Zjistěte si výši provize

Zjistěte si výši provize makléře / realitní kanceláře. Pro mnohé je výše provize jednou z nejdůležitějších otázek výběru. Zajímejte se, co všechno je v provizi zahrnuto a pokud se vám nebude zdát adekvátní, vyberte si jinou kancelář.

5. Ptejte se na marketingový plán

Marketing je jednou z nejdůležitější části prodeje nemovitosti. Nechte si od vybrané realitní kanceláře předložit detailní marketingový plán prodeje nemovitosti a také jak se s ním bude pracovat. Pokud je dobře nastavený plán, proces prodeje nemovitosti by neměl být složitý ani zdlouhavý.