Ještě, než uzavřete kupní smlouvu, je potřeba vybrat způsob převodu peněz. K tomu se využívají různé typy úschov, které chrání jak kupujícího, tak i prodejce. Peníze jsou bezpečně uschované třetí stranou, než dojde v katastru nemovitostí k přepisu vlastnického práva na nového majitele.

Jakých typů peněžní úschovy můžete využít?

Pojďme si projít nejběžnější typy pro úschovu finančních prostředků. Jedná se o trojstrannou smlouvu mezi prodávajícím, kupujícím a schovatelem, ve které se určí podmínky, jak se peníze bezpečně dostanou od kupujícího k prodávajícímu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké mají výhody a nevýhody?

Advokátní úschova

Nejčastěji se setkáte s advokátní úschovou. Každý advokát musí být registrován u České advokátní komory a mít pojištění profesní zodpovědnosti. Pojistka se ovšem vztahuje na pochybení, nikoli na zpronevěru. Proto dejte přednost pověřené advokátní kanceláři, u které je téměř nulové riziko. Peníze budou na odděleném účtu založeném právě pro tuto příležitost, nejedná se tedy o soukromý účet advokáta.

Advokát vám navíc zastřešuje i kupní smlouvu, takže máte vše na jednom místě a šetříte čas. Cena za služby se stanovuje smluvně a nereguluje ji žádná vyhláška. Mohlo by to znít jako nevýhoda, ale opak je pravdou. Konkurence je totiž veliká, díky čemuž se jedná o nejlevnější možnost úschovy peněz.

+ nízké riziko, nízké náklady, zastřešení kupní smlouvy

- riziko zpronevěry u neověřeného advokáta

Notářská úschova

Každý notář je registrován v notářské komoře a má také povinné profesní pojištění. Stejně jako u advokátní úschovy, probíhá i u notáře úschova peněz na separátním účtu. Cena této služby je ovšem pevně daná. Všichni notáři tak mají stejnou sazbu. Protože s cenou nejde nijak hýbat, bývá vyšší než u ostatních způsobů úschovy. Podle tarifu zaplatíte:

  • z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty 1,2 %,
  • z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty 0,6 %,
  • z přebývající částky 1 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,4 %,
  • z přebývající částky 10 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,2 %,
  • z přebývající částky 30 000 000 Kč tarifní hodnoty 0,1%.
Protože notáři nejsou jen specialisté na realitní praxi, bývá čekání delší než u advokáta. CO se týká bezpečnosti, není se třeba bát, riziko je opravdu mizivé.

+ vysoká bezpečnost

- vyšší cena, delší doba trvání

Bankovní úschova

Pro uschování peněz můžete využít i služeb banky. Jedná se o nejbezpečnější způsob, ale nese s sebou i spoustu negativ. Bankovní instituce bývají velmi neflexibilní a mnohdy mívají dlouhé lhůty vyplácení peněz. U některých bank si můžete peníze uschovat jen v případě, že jste si tam zřídili hypotéku. Pokud tento typ zvolíte, je nejlepší se blíže informovat přímo u své banky.

+ nejbezpečnější způsob úschovy

- malá flexibilita, delší lhůty vyplácení