Prodej bytu: s realitní kanceláří nebo bez?

Chystáte se prodat nemovitost a stojíte před rozhodováním, jestli k prodeji využít služeb realitní kanceláře, nebo se do toho pustit na vlastní pěst? Sepsali jsme pro vás klady a zápory obou možností, abychom vám rozhodování co možná nejvíce usnadnili.

Prodej bytu přes realitní kancelář

Jaké výhody a nevýhody s sebou nese prodej bytu přes realitku?

Výhody:

 • Správné určení hodnoty: Cenu nemovitosti nemůžete jen tak vytáhnout z rukávu. Její hodnota se odvíjí od spousty faktorů, jako je například její stáří nebo druh vlastnictví. Z vnějších vlivů pak záleží na atraktivitě lokality, dostupnosti i občanské vybavenosti. Realitní makléři, kteří se v oboru denně pohybují, vám pomohou s realistickým určením její hodnoty.
 • Pomoc s prezentací: První dojem je důležitý. Aby váš inzerát vynikl mezi záplavou dalších, je velká výhoda, když je nemovitost dobře nafocená. A nejde jen o fotky od profesionála. Realitní kanceláře také nabízí službu home staging, která spočívá v opravení drobných závad a přemístění nábytku tak, aby nabízený prostor pro focení co nejlépe vynikl.
 • Pomoc s inzercí: Aby se váš inzerát dostal na oči, je potřeba ho vložit na navštěvované inzertní weby. Realitní kancelář se postará o to, aby váš inzerát visel na relevantních webech a také aby nezapadl v zapomnění.
 • Ušetřený čas: Realitní kancelář vám ušetří čas, co se týká různého papírování, ale hlavně také během prohlídek, kterých se nemusíte osobně účastnit. V případě, že v nemovitosti stále bydlíte, není problém prohlídky provádět třeba v době, kdy jste v práci.
 • Bezpečnost prodeje: Realitní kanceláře a spolupracující advokáti znají úskalí prodeje a umí se jim vyvarovat. Díky bezpečné možnosti uložení peněz se vám nestane, že byste přišli o nemovitost a nedostali své peníze.

Nevýhody:

 • Platíte provize kanceláři: Ušetřený čas a práce se projeví na provizích. Běžně si kanceláře účtují v průměru 4 % z celkové prodejní částky, a to někomu může připadat příliš.
 • Menší svoboda rozhodování: Zodpovědnost prodeje je nyní v rukách realitního makléře a vy do procesu nemůže tolik zasahovat. Což ale není jen ku škodě, protože kancelář se i ve svém zájmu snaží nemovitost prodat co nejvýhodněji.
 • Možné podvodné jednání: Stejně jako kdekoli jinde, i v oblasti realit je možné naletět. Proto si realitní kancelář, které svou nemovitost svěříte, dobře vyberte. Nejlepší je doporučení od známého nebo bývalého klienta. Pokud nikoho takového v okolí nemáte, podívejte se na recenze na sociálních sítích. Nespokojený klient se většinou rád o svou zkušenost veřejně podělí. Také se nestyďte makléře požádat o informaci, kolik obchodů má za sebou a jaká má osvědčení.

Prodej bytu na vlastní pěst

Vyplatí se vám prodej bytu bez realitky? Pojďte si projít výhody a nevýhody prodeje na vlastní pěst.

Výhody:

 • Neplatíte provizi realitce: Realitní kanceláře si v průměru berou provizi okolo 4 % z ceny nemovitosti. Prodejem na vlastní pěst tedy tuto částku ušetříte.
 • Osobnější přístup: S potenciálními zájemci jednáte osobně a můžete se sami rozhodnout, komu nemovitost svěříte.
 • Svoboda rozhodování: Protože nemáte vůči žádné kanceláři závazky, můžete libovolně měnit svá rozhodnutí.

Nevýhody:

 • Nesprávné odhadnutí ceny: Prodáváte pod cenou nebo jste zbytečně přestřelili? Správné odhadnutí ceny bude chtít trochu času, abyste se zorientovali v oboru. Pokud vám chybí obchodní dovednosti, necháte se snadněji přemluvit ke snížení ceny.
 • Emoce: Prodáváte domov, kde jste roky bydleli a celý si ho zařídili? Někdy je těžké si zachovat nadhled, když potenciální zájemce důkladně prohlíží a kritizuje věci, ke kterým máte vztah. Pro prodej bytu na vlastní pěst potřebujete nemovitost vidět z pohledu zákazníka. Emoce a nostalgie sem nepatří.
 • Oslovení menšího počtu zájemců: Pokud se nepohybujete ve světě internetové inzerce, je dost možné, že se inzerát dostane jen ke zlomku potenciálních zákazníků.
 • Neznalost oboru: Prodej bytu obnáší spoustu papírování a zařizování, se kterými si budete muset poradit sami nebo si zaplatit právníka.
 • Ušetříte méně, než jste mysleli: Prodeji bytu bez realitky budete muset věnovat poměrně hodně svého času, který byste mohli trávit produktivněji. Kromě toho zaplatíte náklady na propagaci a právní servis minimálně kvůli kupní smlouvě.