Jak na prodej nemovitosti s exekucí

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte platit hypotéku a jeden dluh na sebe nabaluje další? Nepropadejte panice a jednejte co nejrychleji. I když je situace těžká, není neřešitelná.

Vypadl vám pravidelný příjem a dostali jste se do tíživé situace, kdy vám hrozí exekuce na nemovitost, nebo už je na nemovitosti umístěná? Nenechte své dluhy žít vlastním životem a zakročte co nejrychleji. Včasné řešení vám může výrazně ulehčit.

Co dělat, pokud hrozí exekuce, ale na nemovitosti ještě není zapsaná

Nestačily vám příjmy na pokrytí hypotéky nebo nemáte dost financí na to, abyste zvládli financovat náklady na provoz domu nebo bytu? Taková situace není neřešitelná. Jde vyřešit třeba tak, že prodáte současnou nemovitost a pořídíte si jinou, méně finančně náročnou.

Pokud tedy vlastníte dům nebo velký byt, je vhodné promyslet, jestli by pro vás nebylo výhodnější vlastnit menší byt, nebo se z domu přemístit do bytu. V případě, že nepřichází v úvahu stěhování do menšího, je tu ještě řešení ve změně lokality. V levnější lokalitě můžete pořídit podobně velké bydlení za výrazně nižší cenu.

Prodat své bydlení je sice nepříjemný krok a je to opravdu krajní situace. Může vám ale pomoci nepropadat se na spirále dluhů ještě níže. Včasným prodejem nemovitosti získáte výhodu v tom, že neztratíte rozhodovací právo. Ještě větší výhoda je to, že dokud na nemovitost není uvalena exekuce, neztrácí na své hodnotě.

Co dělat, když je exekuce na nemovitosti již umístěná

Jestliže je na nemovitosti exekuce už umístěná, je váš největší nepřítel čas. V případě, že ještě nebyla vyhlášena dražba, stále máte možnost najít kupce své nemovitosti sami. K prodeji nemovitosti je už ale potřeba mít souhlas exekutora. Cena v takovém případě už bude nižší, ale pořád máte šanci získat za nemovitost vyšší částku, než kdyby se prodala právě v dražbě.

To, že budete moct kupce vybrat sami, s sebou nese jednu ohromnou výhodu. Díky nižší ceně bude o nemovitost velký zájem, a vy ze zájemců můžete vybrat takového, který vám umožní v domě nebo bytě ještě nějakou dobu bydlet, než se vám podaří sehnat jiné bydlení. Samozřejmě vše musíte smluvně ošetřit.

Jak už bylo řečeno, při prodeji nemovitosti s exekucí na vás tlačí čas. A to hraje do karet různým neseriózním společnostem, které se budou snažit nemovitost odkoupit co nejlevněji, protože vědí, že nemáte moc času na rozhodování. Nenechte se zahnat do kouta. Shánějte reference od lidí, kteří řešili podobnou situaci, a vyberte si podle nich.

Prodej novému vlastníkovi ale není jediná možnost. Pokud vám soudní exekutor obstavil váš nemovitý majetek, je možné si nechat nemovitost oddlužit a následně ji do stanoveného termínu odkoupit zpět.

Řešení je tedy několik, ale u všech je potřeba jednat co nejrychleji a nezhoršit tak ještě současnou situaci.

Jak si ulehčit a nepřitížit?

Pokud jste se dostali do této tíživé situace a dluhy už sami nezvládáte, rozhodně nerezignujte. Problém nezmizí, ale zhoršit se může raz dva. Proto s věřiteli a exekutory komunikujte. Pokud možno nenechte svou nemovitost spadnou do dražby. Kontrolujte poštu a mějte přehled o tom kde a kolik dlužíte.

V případě cítíte, že situaci sami nezvládnete, spolupracujte s odborníky, kteří mají v tomto poli zkušenosti a pomohou vám s prodejem a oddlužením. Jestliže potřebujete nemovitost prodat opravdu rychle a mít peníze na účtu co nejdříve, využijte okamžitého prodeje nemovitosti, kdy vám peníze přijdou na účet už za 3 pracovní dny od podpisu smlouvy.

Také potřebujete vědět, jaký druh exekuce máte. Ne vždy totiž splacením opravdu zaniknou (například u exekuce na budoucí běžné výživné u vyživovací povinnosti). Ale ani to není neřešitelné, když se svěříte do rukou odborníkům a nebudete otálet.